The Dance Worlds

2016 Dance Worlds Results

DANCE WORLDS RESULTS 

JUNIOR DANCE FINALS

RANK TEAM 
1 Dancer's Edge Studio - Junior All Stars 
2 The Vision Dance Center  
3 Dancin' Bluebonnets - Juniors 
4 Manabiya (Japan) - Dreams 
5 Jexer Fitness Cuib Omiya (Japan) - Zingys 
6 SPG Dance Project (Japan) - H Beat Beans 
7 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador) - Insides 
8 Escuela De Danza Adriana Yepez (Ecuador)  
9 Ukraine (Ukraine) - Grace 
10 Black Out Company (Guatemala)  
11 Club Mountain Envigado (Colombia)  
12 Colegio Palermo de Medellin (Colombia)



LARGE SENIOR COED HIP HOP FINAL

RANK TEAM 
1 Extreme All Stars - Senior Coed Hip Hop 
2 Pittsburgh Poison - Cyanide 
3 Star Performance Centre 
4 Cheer Legendz - Saberz 
5 Valley Cheer Elite - Royal Skulls



LARGE SENIOR COED HIP HOP SEMIS

RANK TEAM  
1 Extreme All Stars - Senior Coed Hip Hop Advanced
2 Pittsburgh Poison - Cyanide Advanced
3 Star Performance Centre Advanced
4 Cheer Legendz - Saberz Advanced
5 Valley Cheer Elite - Royal Skulls Advanced
6 Adrenaline All Stars - Thunder Crew  
7 Jordan Johnson Productions - Street Kids  
8 Top Gun All Stars - SHH  
9 Premier Athletics Clayton - Scorpio 



LARGE SENIOR HIP HOP FINALS

RANK TEAM 
1 Extreme All Stars - Senior Hip Hop 
2 Perfection All Stars - Eminence 
3 Legendary Athletics - Senior Large Hip Hop 
4 Pittsburgh Poison - Black Widows 
5 Victory Vipers - Stellar 
6 Champion Legacy - Senior All Stars 
6 Music City Allstars - Large Senior Hip Hop



LARGE SENIOR JAZZ FINALS

RANK TEAM 
1 Dancer's Edge Studio - Senior Lyrical 
2 Dance Dynamics - Sr Large Lyrical 
3 Music City Allstars - Lryical 
4 Ohio Valley All-Stars - Senior Jazz 
5 The Vision Dance Center 
6 Starz Dance Academy - Elite


OPEN COED HIP HOP FINALS

RANK TEAM 
1 Next Level Dance Co - Supremacy 
2 Extreme All Stars - Open Coed Hip Hop 
3 ADA (Great Britain) - Dark Angels 
4 Pittsburgh Poison - Black Frogs 
5 UIS (Japan)  
6 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador) - Soldiers Evolution 
7 Tec de Monterrey (Mexico) 
8 Team Puerto Rico (Puerto Rico)  
9 UPAC (Chile) - Rhythm Panthers 
10 Tanzhaus Potsdam (Germany) - The RokkaZ 
11 Hy-Fidelity Dance (Australia) - Supreme Krew 
12 Network Medellin (Colombia) - Network Dance 
13 Tanz Regens (Ecuador) - Hypnotic 
14 Yo Dance (Ecuador)  
15 Starlight (Italy)  
16 Spirit All Stars Guatemala (Guatemala)

OPEN COED HIP HOP SEMIS

RANK TEAM  
1 Next Level Dance Co - Supremacy Advanced
2 Extreme All Stars - Open Coed Hip Hop Advanced
3 ADA (Great Britain) - Dark Angels Advanced
4 Pittsburgh Poison - Black Frogs Advanced
5 Valley Cheer Elite - Hot Mess  
6 Footnotes Dance Studio - Footnotes Fusion  
7 Showtime Studio - Storm  
8 Top Gun All Stars - OHH  
9 Gold Star - Gold Star  
10 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador) - Soldiers Evolution Advanced
11 UIS (Japan)  Advanced
12 Dance Force Studios - Vitality  
13 Tec de Monterrey (Mexico) Advanced
14 Team Puerto Rico (Puerto Rico)  Advanced
15 UPAC (Chile) - Rhythm Panthers Advanced
16 Premier Athletics Clayton - SupaNovaz  
17 Tanzhaus Potsdam (Germany) - The RokkaZ Advanced
18 Hy-Fidelity Dance (Australia) - Supreme Krew Advanced
19 Network Medellin (Colombia) - Network Dance Advanced
20 Tanz Regens (Ecuador) - Hypnotic Advanced
21 Yo Dance (Ecuador)  Advanced
22 Starlight (Italy)  Advanced
23 UPSG (Ecuador)  



OPEN COED JAZZ FINALS

RANK TEAM 
1 Dance Dynamics - Open Coed Lyrical 
2 PACE Elite - Open Coed Jazz 
3 Rocheer & Factory All-Stars (Mexico)  
4 All Star Studio 74 (Mexico)  
5 Strut Performing Arts - Open Coed Jazz 
6 Team Puerto Rico (Puerto Rico)  
7 DreamTyme (Australia) - Elite 
8 UPAC (Chile) - Rhythm Panthers 
9 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador) - Tore My Heart 
10 Academia BalleTeatro Dominicano (Dominican Republic) - Hispanic Dance Company



OPEN COED JAZZ SEMIS

RANK TEAM  
1 Dance Dynamics - Open Coed Lyrical Advanced
2 PACE Elite - Open Coed Jazz Advanced
3 Rocheer & Factory All-Stars (Mexico)  Advanced
4 All Star Studio 74 (Mexico)  Advanced
5 Strut Performing Arts - Open Coed Jazz Advanced
6 Energizers Dance Team - Open Coed Jazz  
7 Team Puerto Rico (Puerto Rico)  Advanced
8 UPAC (Chile) - Rhythm Panthers Advanced
9 DreamTyme (Australia) - Elite Advanced
10 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador) - Tore My Heart Advanced
11 Dance Unlimited  
12 Academia BalleTeatro Dominicano (Dominican Republic) - Hispanic Dance Company Advanced


OPEN COED POM FINALS

RANK TEAM 
1 Rocheer & Factory All-Stars (Mexico) 
2 PACE Elite - Open Coed Pom 
3 Energizers Dance Team - Open Coed Pom 
4 All Star Studio 74 (Mexico)  
5 Dance Mania All-Stars  
6 Team Puerto Rico (Puerto Rico) 
7 Champion Dance and Cheer (Scotland) - Black 
8 Team East China Normal University (China) 
9 DreamTyme (Australia) - DreamElite 
10 Abejas Salamanca (Mexico)  
11 Shanghai Medical School (China)  
12 Guangzhou Huadu Xinhua Middle School (China)


OPEN HIP HOP FINAL RESULTS

RANK TEAM 
1 Jordan Johnson Productions - Fly 
2 Champion Legacy - Open Hip Hop 
3 Intros Allstars (Norway)  
4 Golden Hawks (Japan) 
5 Legendary Athletics  
6 Jump Dance Studio (Norway) - Jump Cheercrew Elite 
7 ADA (Great Britain) - Shadows 
8 Dancers Edge (Australia) - DE.3 
9 Champion Dance and Cheer (Scotland)  
10 Oblivion Allstars (England) - Storm 
12 LA Dance and Cheer (Scotland) - Team Scotland 
13 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador) - We Rock You 
14 Deakin University (Australia) - Onyx 
15 ASC Siegen (Germany) - Coronette Dancers



OPEN JAZZ FINALS

RANK TEAM 
1 The Vision Dance Center 
2 Dancin' Bluebonnets - Open Team 
3 Dance Dynamics - Open Lyrical 
4 Golden Hawks (Japan)  
5 Wing Dance Promotion (Japan) 
6 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador) - Turn to Stone 
7 Team East China Normal University (China)  
8 SA Academy (Great Britain) - Supreme 
9 Cheertastic Dance and Cheerleading (Australia) - Dream Stars 
10 DSF Brilliants (Japan) 
11 Brisbane School of Dance (Scotland) - Ultimate Uproar 
12 Top Dance Studio (Mexico) 
13 Union Dance Rancaqua Chile 
14 JC Dance and Cheer Academy (Great Britain) - Glitter White 
15 Ukraine (Ukraine)  
16 MSV 90 E V (Germany) - Guardian Angels 
17 Fever Cheerdance France

OPEN JAZZ SEMIS

SRANK TEAM  
1 The Vision Dance Center Advanced
2 Dancin' Bluebonnets - Open Team Advanced
3 Dance Dynamics - Open Lyrical Advanced
4 PACE Elite - Open Jazz  
5 South Coast Freestyle - Open Jazz  
6 Golden Hawks (Japan)  Advanced
7 Wing Dance Promotion (Japan) Advanced
8 Northern Elite - Vibe  
9 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador) - Turn to Stone Advanced
10 Brookfield Dance Academy - Senior All Stars  
11 Music City Allstars   
12 Starz Dance Academy - Elite  
13 Cheertastic Dance and Cheerleading (Australia) - Dream Stars Advanced
14 SA Academy (Great Britain) - Supreme Advanced
15 Team East China Normal University (China)  Advanced
16 Premier Athletics - Knoxville North - Foxy Sharks   
17 DSF Brilliants (Japan) Advanced
18 Brisbane School of Dance (Scotland) - Ultimate Uproar Advanced
19 Athletic Garage - Open Jazz  
20 Top Dance Studio (Mexico) Advanced
21 Union Dance Rancaqua Chile Advanced
22 JC Dance and Cheer Academy (Great Britain) - Glitter White Advanced
23 Ukraine (Ukraine)  Advanced
24 Dance United  
25 MSV 90 E V (Germany) - Guardian Angels Advanced
26 Fever Cheerdance France Advanced


 OPEN MALE HIP HOP FINALS

RANK TEAM 
1 Jordan Johnson Productions - Crew 
2 Misfit Dance Company - The Fraternity 
3 Chinese Taipei Cheerleading Assoc (Chinese Taipei) -  
4 Team Puerto Rico (Puerto Rico)  
5 Adrenaline All Stars - Rush Crew 
6 Tanz Regens (Ecuador) - Hop Regens


OPEN POM FINALS

RANK TEAM 
1 Energizers Dance Team - Open Pom 
2 PACE Elite - Open Pom 
4 ABE Dance Promotion (Japan) - Blue Force 
3 South Coast Freestyle - Open Pom 
6 Golden Hawks (Japan)  
5 Top Dance Studio (Mexico)  
7 Wing Dance Promotion (Japan) - Silver Wings 
8 All Star Studio 74 (Mexico)  
9 Gold Star (Scotland) - Galaxy 
10 Team Nanjing (China)  
11 Golden Dance Academy (Colombia) - Golden Girls 
12 Phoenix Flames (Scotland) 
13 JC Dance and Cheer Academy (Scotland) - White 
14 Leopardos (Mexico)  
15 Chinese Taipei Cheerleading Assoc (Chinese Taipei) -  
16 RMIT Cheerleading Club (Australia) - Redbacks 
17 Red Hot Flames (England)  
18 Inferno Cheer & Dance (Wales) - Fenix 
19 North Queensland Warriors Cheer & Dance (Australia) - Reign 
20 Club Deportivo Roka (Colombia)  
21 Sirens Cheerdance Klubb (Norway) - Senior Elite 
22 Cheersport North Queensland (Australia) - Powerhouse 
23 SC Buschhausen (Germany) - Silver Stars 
24 Dream Team Senior (Poland) - Wedding

SMALL SENIOR COED HIP HOP SEMIS

RANK TEAM  
1 Dance Force Studios - Vitality Advanced
2 Pittsburgh Poison - Dart Frogs Advanced
3 Champion Legacy - Senior Coed Hip Hop Advanced
4 Gold Star - Evolution Advanced
5 Goddesses Dance Team - Goddesses Advanced
6 The Power of Dance - Polaris Advanced
7 Midwest Cheer Elite - Cleveland - Black Ice Krew Advanced
8 Platinum Athletics - Grillz  
9 Alpha Cheer & Dance - Electric  
10 Virginia Wild - Swagg Katz  
11 Heart of Edge - Black Diamonds 



SMALL SENIOR HIP HOP FINALS

RANK TEAM 
1 Legendary Athletics - Senior Elite 
2 Jordan Johnson Productions - Fierce Kids 
3 Eastern Washington Elite - House of 509 
4 Bellvue Performance Dance - Senior Black 
5 Strut Performing Arts - Senior Hip Hop 
6 Xtreme Dance - Senior Hip Hop 
7 Dynamite Gym - Lady Reigns 
8 Pittsburgh Pride - Pulse 
8 Raevin Dance Factory - Dance Factory Elite 
9 Footnotes Fusion - Baddiez 
10 Peak Athletics - Sabres 
11 Star Performance Centre - Senior Hip Hop Small 
12 Legacy Elite Athletics - Black Dance "Coal Diggaz"



SMALL SENIOR HIP HOP SEMIS

RANK TEAM  
1 Legendary Athletics - Senior Elite Advanced
2 Jordan Johnson Productions - Fierce Kids Advanced
3 Eastern Washington Elite - House of 509 Advanced
4 Bellvue Performance Dance - Senior Black Advanced
5 Strut Performing Arts - Senior Hip Hop Advanced
6 Xtreme Dance - Senior Hip Hop Advanced
7 Dynamite Gym - Lady Reigns Advanced
8 Pittsburgh Pride - Pulse Advanced
9 Raevin Dance Factory - Dance Factory Elite Advanced
10 Footnotes Fusion - Baddiez Advanced
11 Peak Athletics - Sabres Advanced
12 Star Performance Centre - Senior Hip Hop Small Advanced
13 Legacy Elite Athletics - Black Dance "Coal Diggaz" Advanced
14 Premier Athletics - Northern Kentucky  - Swagger Cats  
15 Premier Athletics Clayton - Big Diprz  
16 Brookfield Dance Academy - Senior Hip Hop  
17 Spirit Express All Stars - Kryptic  
18 South Jersey Storm - Glacier  
19 Dollhouse Dance Factory - Remote Control  
20 Laredo All American - Infinity 


SMALL SENIOR JAZZ FINAL RESULTS

RANK TEAM 
1 PACE Elite - Senior Jazz 
2 The Vision Dance Center 
3 Dancin' Bluebonnets - Senior Jazz 
4 South Coast Freestyle - Senior Jazz 
5 Music City All Stars 
6 Dance Mania All-Stars  
7 Champion Legacy - Senior All Stars 
8 Star Performance Centre 
9 Brookfield Dance Academy - Senior All Stars 
10 5678! Dance Studio - Senior Jazz 
11 South Jersey Storm - Turbulence 
12 Golden Motion Elite 
13 Pittsburgh Poison - Night Shade 
14 Cheertastic Dance and Cheerleading (Australia) - Rock Stars 
15 Raevin Dance Factory - Dance Factory Elite 
16 Adrenaline All Stars - Lightning 
17 The Power of Dance - Polaris


SMALL SENIOR POM FINALS

RANK TEAM 
1 Cheers Factory (Japan - Departures 
2 South Coast Freestyle - Senior Pom 
3 Pace Elite - Senior Pom 
4 Champion Legacy - Senior Pom 
5 Star Performance Centre - Senior Pom 
6 The Power of Dance - Polaris 
7 Dance Dynamixs - Sr. Small Pom 
8 Kawai Dance Agency Japan - Queen Berri 
9 Strut Performance Arts - Senior Pom 
10 Peak Athletics Sabers - Sabres


LARGE SENIOR HIP HOP - SEMIS

RANK TEAM  
1 Extreme All Stars - Senior Hip Hop Advanced
2 Legendary Athletics - Senior Large Hip Hop Advanced
3 Pittsburgh Poison - Black Widows Advanced
4 Perfection All Stars - Eminence Advanced
5 Victory Vipers - Stellar Advanced
6 Champion Legacy - Senior All Stars Advanced
7 Music City Allstars - Large Senior Hip Hop Advanced
8 Star Performance Centre  
9 Velocity Dance - Dispatch  
10 South Jersey Storm - Whirlwind  
11 Midwest Cheer Elite  - Show Crew  
12 Twisters Elite - ForeCa$h  
13 Dollhouse Dance Factory - Inferno  
14 Queen City Storm - Storm Asylum 


LARGE SENIOR JAZZ - SEMIS

RANK TEAM  
1 Dancer's Edge Studio - Senior Lyrical Advanced
2 Dance Dynamics - Sr Large Lyrical Advanced
3 Music City Allstars - Lryical Advanced
4 Ohio Valley All-Stars - Senior Jazz Advanced
5 Starz Dance Academy - Elite Advanced
6 The Vision Dance Center Advanced
7 Energizers Dance Team - Senior Jazz  
8 Star Performance Centre  
9 Music City Allstars - Jazz  
10 Dance Etc  



LARGE SENIOR POM FINAL

1 Energizers Dance Team  
2 Dancin' Bluebonnets - Senior Team 
3 Dancer's Edge Studio - Senior Pom 
4 The Vision Dance Center 
5 Starz Dance Academy - Elite



LARGE SENIOR POM - SEMIS

RANK TEAM  
1 Energizers Dance Team  Advanced
2 Dancin' Bluebonnets - Senior Team Advanced
3 Dancer's Edge Studio - Senior Pom Advanced
4 The Vision Dance Center Advanced
5 Starz Dance Academy - Elite Advanced
7 Foursis Dazzler Dance Team  
8 Music City Allstars  
9 5678! Dance Studio - 5678! Senior All Stars  
10 Dance Etc 


OPEN COED HIP HOP WORLDS TRIALS 

RANK TEAM  
1 Next Level Dance Co - Supremacy Advanced
2 Extreme All Stars - Open Coed Hip Hop Advanced
3 Gold Star - Gold Star Advanced
4 Showtime Studio - Storm Advanced
5 Valley Cheer Elite - Hot Mess Advanced
6 Top Gun All Stars - OHH Advanced
7 Dance Force Studios - Vitality Advanced
8 Footnotes Dance Studio - Footnotes Fusion Advanced
9 Pittsburgh Poison - Black Frogs Advanced
10 Premier Athletics Clayton - SupaNovaz Advanced
11 OC All Stars - Open Coed Hip Hop  
12 WMXA - Toxic Twist Crew - Evolution  
13 Queen City Storm - Fully Loaded  
14 Strut Performing Arts - Open Co-Ed Hip Hop  
15 Ultimate Athletics  - Dominance  
16 Pace Elite - Open Coed HH  
17 Midwest Cheer Elite - Street Knowledge  
18 Midwest Cheer Elite - Open Krew  
19 Triple Threat All Stars - BEAST  
20 Twisters Elite - Reign Storm  
21 Indiana Ultimate - Diversity  
22 USA Wildcats - Fang Squad  
23 Epic Cheer and Dance - Swagga  
24 Tiger Elite - DB's 


OPEN COED POM - SEMIS 

RANK TEAM  
1 Rocheer & Factory All-Stars (Mexico) Advanced
2 PACE Elite - Open Coed Pom Advanced
3 Energizers Dance Team - Open Coed Pom Advanced
4 All Star Studio 74 (Mexico)  Advanced
5 Dance Mania All-Stars  Advanced
6 Star Performance Centre - Open Coed Pom  
7 Team Puerto Rico (Puerto Rico) Advanced
8 Champion Dance and Cheer (Scotland) - Black Advanced
9 Team East China Normal University (China) Advanced
10 DreamTyme (Australia) - DreamElite Advanced
11 Abejas Salamanca (Mexico)  Advanced
12 Shanghai Medical School (China)  Advanced
13 Guangzhou Huadu Xinhua Middle School (China) Advanced


OPEN HIP HOP - SEMIS

RANK TEAM  
1 Jordan Johnson Productions - Fly Advanced
2 Champion Legacy - Open Hip Hop Advanced
3 Golden Hawks (Japan) Advanced
4 Intros Allstars (Norway)  Advanced
5 Legendary Athletics  Advanced
6 Star Performance Centre - Open Hip Hop  
7 Music City Allstars   
8 South Jersey Storm - Black Ice  
9 Northern Elite - Vibe  
10 Jump Dance Studio (Norway) - Jump Cheercrew Elite Advanced
11 ADA (Great Britain) - Shadows Advanced
12 Premier Athletics - Knoxville North - Velvet Sharks  
13 Dollhouse Dance Factory - Benjamins  
14 Pittsburgh Pride - Spartans  
15 Dancers Edge (Australia) - DE.3 Advanced
16 Almaden Spirit Athletics - Paragon  
17 Oblivion Allstars (England) - Storm Advanced
18 Champion Dance and Cheer (Scotland)  Advanced
19 Twisters Elite - F5  
20 The Vision Dance Center  
21 TNT Nitro Elite - WWA  
22 Pittsburgh Poison - Poison Ivy  
23 Maryland Dance Energy - Blackout  
24 CNY Storm - Tsunami  
25 Ultimate Allstars - Silver  
26 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador) - We Rock You Advanced
27 Raevin Dance Factory - Dance Factory Elite  
28 LA Dance and Cheer (Scotland) - Team Scotland Advanced
29 Dance Vibe - Open Hip Hop  
30 Ultimate Athletics - MOB  
31 ASC Siegen (Germany) - Coronette Dancers Advanced
32 Deakin University (Australia) - Onyx Advanced
33 Empire Elite Athletics - The Federation 


OPEN MALE HIP HOP - SEMIS

RANK TEAM  
1 Jordan Johnson Productions - Crew Advanced
2 Chinese Taipei Cheerleading Assoc (Chinese Taipei) -  Advanced
3 Misfit Dance Company - The Fraternity Advanced
4 Team Puerto Rico (Puerto Rico)  Advanced
5 Adrenaline All Stars - Rush Crew Advanced
6 Tanz Regens (Ecuador) - Hop Regens Advanced
7 Legacy Elite - Gunmetal  
8 Showtime Studio - Shocka Lockaz 


OPEN POM - SEMIS

RANK TEAM  
1 Energizers Dance Team - Open Pom Advanced
2 PACE Elite - Open Pom Advanced
3 ABE Dance Promotion (Japan) - Blue Force Advanced
4 South Coast Freestyle - Open Pom Advanced
5 Golden Hawks (Japan)  Advanced
6 Top Dance Studio (Mexico)  Advanced
7 Wing Dance Promotion (Japan) - Silver Wings Advanced
8 All Star Studio 74 (Mexico)  Advanced
9 Strut Performing Arts - Open Pom  
10 Dancer's Edge Studio - Open Pom  
11 Gold Star (Scotland) - Galaxy Advanced
12 Northern Elite - Vibe  
13 Dance Fits U - Open Elite  
14 Team Nanjing (China)  Advanced
15 Golden Dance Academy (Colombia) - Golden Girls Advanced
16 Phoenix Flames (Scotland) Advanced
17 JC Dance and Cheer Academy (Scotland) - White Advanced
18 Leopardos (Mexico)  Advanced
19 Chinese Taipei Cheerleading Assoc (Chinese Taipei) -  Advanced
20 Brisbane School of Dance (Scotland) - Ultimate Uproar  
21 RMIT Cheerleading Club (Australia) - Redbacks Advanced
22 The Jam Cheerleaders (Scotland) - Jammers Deluxe  
23 Red Hot Flames (England)  Advanced
24 JC Dance and Cheer Academy (Scotland) - Glitter Red  
25 Inferno Cheer & Dance (Wales) - Fenix Advanced
26 North Queensland Warriors Cheer & Dance (Australia) - Reign Advanced
27 Midwest Cheer Elite - Cleveland - Open Pom  
28 Club Deportivo Roka (Colombia)  Advanced
29 Sirens Cheerdance Klubb (Norway) - Senior Elite Advanced
30 Cheersport North Queensland (Australia) - Powerhouse Advanced
31 SC Buschhausen (Germany) - Silver Stars Advanced
32 Dream Team Senior (Poland) - Wedding Advanced




SMALL SENIOR COED HIP HOP FINALS

RANK TEAM 
1 Dance Force Studios - Vitality 
2 Pittsburgh Poison - Dart Frogs 
3 Champion Legacy - Senior Coed Hip Hop 
4 Gold Star - Evolution 
5 Goddesses Dance Team - Goddesses 
6 Midwest Cheer Elite - Cleveland - Black Ice Krew 
7 The Power of Dance - Polaris



SMALL SENIOR HIP HOP PRELIMS

RANK TEAM  
1 Eastern Washington Elite - House of 509 Advanced
2 Strut Performing Arts - Senior Hip Hop Advanced
3 Bellvue Performance Dance - Senior Black Advanced
4 Dynamite Gym - Lady Reigns Advanced
5 Peak Athletics - Sabres Advanced
6 Xtreme Dance - Senior Hip Hop Advanced
7 Brookfield Dance Academy - Senior Hip Hop Advanced
8 Premier Athletics - Northern Kentucky  - Swagger Cats Advanced
9 Star Performance Centre - Senior Hip Hop Small Advanced
10 Legacy Elite Athletics - Black Dance "Coal Diggaz" Advanced
11 Spirit Express All Stars - Kryptic Advanced
12 Ultimate Allstars  - Red Thunder Advanced
13 Legacy Xtreme All Stars - Black Mambas Advanced
14 Almaden Spirit Athletics - Onyx Advanced
15 Tiffanys Cheer and Dance - Dance Champions  
16 Miss Edie's Dancin Feet - Miss Edie's Dancin Feet Seniors  
17 Memphis Pride All Stars - Black Reign  
18 Dynasty Spirit Elite All Star Dance - Bad Girls Club  
19 Fire House Gym - Fuego  
20 Ultimate Athletics - Empire  
21 1st Class Athletics - Werk  
22 Maryland Dance Energy - High Voltage  
23 Thunder Elite - M.O.B.  
24 Glory Extreme All-stars  
25 Alpha Athletics - Pink Reign  
26 Twisters Elite - Hurricanes 


SMALL SENIOR JAZZ - SEMIS

RANK TEAM  
1 PACE Elite - Senior Jazz Advanced
2 South Coast Freestyle - Senior Jazz Advanced
3 Dancin' Bluebonnets - Senior Jazz Advanced
4 The Vision Dance Center Advanced
5 Champion Legacy - Senior All Stars Advanced
6 Music City All Stars Advanced
7 Dance Mania All-Stars  Advanced
8 Star Performance Centre Advanced
9 Brookfield Dance Academy - Senior All Stars Advanced
10 Pittsburgh Poison - Night Shade Advanced
11 5678! Dance Studio - Senior Jazz Advanced
12 South Jersey Storm - Turbulence Advanced
13 Golden Motion Elite Advanced
14 Adrenaline All Stars - Lightning Advanced
15 Cheertastic Dance and Cheerleading (Australia) - Rock Stars Advanced
16 Raevin Dance Factory - Dance Factory Elite Advanced
17 The Power of Dance - Polaris Advanced
18 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador) - Mercy  
19 Turning Pointe Dance Studio - Turning Pointe Elite Force  
20 DZ Studio (Mexico)   
21 Union Dance Rancaqua (Chile) - UDAR  
22 Midwest Cheer Elite - Cleveland - Senior Jazz  
23 The Pulse Dance Studio - Pulse Company  
24 Velocity Dance - Gold  
25 Legacy Elite Athletics - Platinum  
26 Dance United  
27 Escuela De Danza Adriana Yepez (Ecuador) - Kimbara  
28 Fever Cheerdance (France) 

SMALL SENIOR POM - SEMIS

RANK TEAM  
1 Cheers Factory (Japan) - Departures Advanced
2 PACE Elite - Senior Pom Advanced
3 Champion Legacy - Senior Pom Advanced
4 South Coast Freestyle - Senior Pom Advanced
5 Star Performance Centre - Senior Pom Advanced
6 The Power of Dance - Polaris Advanced
7 Dance Dynamics - Sr Small Pom Advanced
8 Kawai Dance Agency (Japan) - Queen Berries Advanced
9 Strut Performing Arts - Senior Pom Advanced
10 Peak Athletics - Sabres Advanced
11 JSS Moroyama (Japan) - Topaz Neo  
12 Brookfield Dance Academy - Senior All Stars  
13 Spirit Express All Stars - Legacy  
14 Dreamtyme (Australia) - Solar Flares  
15 Laredo All American - Infinity  
16 Adrenaline All Stars - Spark  
17 Pittsburgh Poison - Seniors  
18 Dance United  
19 Cheertastic Dance and Cheerleading (Australia) - Rock Stars  
20 Maryland Dance Energy  
Top
FloSports, Inc.

FloSports, an innovative sports media and events company, based in Austin, Texas, is the authentic source for content and a new world of coverage that true fans have been waiting for. Focused on three areas – live competition and coverage, original content, and owned and operated events – the company takes fragmented communities and provides them the platform to connect with the sports they love.

Learn More at FloSports.tv