Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
James Dauch
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2015-2016
Team Name
Lindenhurst Wrestling Club. In
West Babylon
West Babylon
West Babylon JV
West Babylon Sr HS
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 2-0 0:11
C. Campay
Lindenhurst
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
Quarters & 3rd WB (32 Man)
160
02/10
W
NC 0-0
V. DiLoreto
Smithtown East
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
2nd Wrestleback (32 Man)
160
02/10
L
F 7-2 3:16
L. Faber
Northport
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
Round 2 Champ & WB (32 Man)
160
02/10
W
TF 19-4 4:21
M. Vilorio
Brentwood
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
Round 1 (32 Man)
160
02/03
W
DEC 9-6
J. Nichols
Bellport
SECTION11-D1-LEAGUE 4 QUALIFIER
3rd Place
160
02/03
L
DEC 4-0
J. Rogler
West Islip
SECTION11-D1-LEAGUE 4 QUALIFIER
Semis (16 Man)
160
02/03
W
DEC 16-11
T. Gennaro
Deer Park
SECTION11-D1-LEAGUE 4 QUALIFIER
Quarters (16 Man)
160
01/30
W
TF 15-0 2:13
A. Sproul
North Babylon Sr High Sch
COPIAGUE-ANTHONY CIPRIANO INVITATIONAL
Champ. Round 1
160
01/29
W
MD 14-3
R. McGay
Harborfields
COPIAGUE-ANTHONY CIPRIANO INVITATIONAL
Semifinals
160
01/27
W
F 0-0 1:32
W. Roof
Harborfields
Harborfields @ West Babylon Sr HS
Round 1
160
01/23
W
F 0-0 0:45
C. Baran
Riverhead Sr HS
LINDENHURST-RUSSO & BRODMERKEL INV
3rd Place Match
160
01/23
W
TF 15-0 3:25
T. Shaw
North Babylon Sr High Sch
LINDENHURST-RUSSO & BRODMERKEL INV
Quarterfinals
160
01/20
W
F 0-0 0:41
L. Norinder
Babylon Sr HS
Babylon Dual Tournament
Round 1
160
01/20
L
DEC 4-2
C. Campay
Lindenhurst Sr HS
Babylon Dual Tournament
Round 1
160
01/20
L
F 0-0 1:11
C. Olaechea
Hauppauge
Babylon Dual Tournament
Round 1
160
01/20
W
F 0-0 2:13
V. Turner
West Islip Sr High
Babylon Dual Tournament
Round 1
160
01/15
W
DEC 12-10
J. Lovell
Commack
COPIAGUE-ANTHONY CIPRIANO INVITATIONAL
1st Place Match
160
01/07
L
F 0-0 1:00
C. Campay
Lindenhurst Sr HS
LINDENHURST-RUSSO & BRODMERKEL INV
Round 1
160
01/03
L
F 0-0 0:45
M. Casiano
Huntington HS
Huntington HS @ West Babylon Sr HS
Round 1
160
12/28
L
DEC 6-5
S. Romero
Roosevelt
55TH EAST MEADOW TOURNAMENT
MEDALS-3RD PLACE
160
12/28
W
MD 9-0
M. Minelli
Bethpage
55TH EAST MEADOW TOURNAMENT
CONS 1/2
160
12/28
W
MD 10-0
J. Theodate
Farmingdale
55TH EAST MEADOW TOURNAMENT
CONS 1/4
160
12/28
W
TF 16-0 3:58
R. Roberts
Locust Valley
55TH EAST MEADOW TOURNAMENT
WB3
160
12/28
L
F 7-2 1:37
J. Keesee
Mineola
55TH EAST MEADOW TOURNAMENT
QUARTER FINALS
160
12/28
W
TF 15-0 4:27
S. Romero
Roosevelt
55TH EAST MEADOW TOURNAMENT
PRELIMS
160
12/22
L
DEC 4-1
J. Rogler
West Islip Sr High
West Babylon Sr HS @ West Islip Sr High
Round 1
160
12/16
W
DEC 12-7
C. Siegel
Levittown Division HS
Blue Dragon Winter Duals
Round 1
160
12/16
W
F 0-0 3:05
I. Okoye
Uniondale Sr
Blue Dragon Winter Duals
Round 1
160
12/16
W
DEC 5-2
M. Minelli
Bethpage
Blue Dragon Winter Duals
Round 1
160
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/30
W
TF 15-0
J. Brown
Baldwin Sr
Baldwin Tourney
Round 1
138
01/30
W
F 0-0 0:36
S. Margiotta
North Shore Sr High
Baldwin Tourney
Round 1
138
01/30
W
TF 16-1
A. Monteforte
Carle Place HS
Baldwin Tourney
Round 1
138
01/30
W
F 0-0 1:21
A. Williams
Sewanhaka West
Coach Russo and Coach Brodmerkel Invitational
Champ. Round 2
138
01/30
W
F 3-34
W. Verdi
Babylon Sr HS
Coach Russo and Coach Brodmerkel Invitational
Champ. Round 1
138
01/26
W
F 0-0 1:05
W. Roof
Harborfields
West Babylon Sr HS @ Harborfields
Round 1
138
01/22
W
F 0-0 1:51
D. Petzold
Lindenhurst Sr HS
Babylon Duals
Round 1
138
01/22
W
F 0-0 0:37
J. Yang
John H Glenn HS
Babylon Duals
Round 1
145
01/08
L
F 0-0 3:42
D. Gittens
North Babylon Sr High Sch
Coach Russo and Coach Brodmerkel Invitational
Round 1
138
01/07
L
F 0-0 1:58
L. Castillo
East Hampton-Pierson-Bridgehampton-Ross HS
West Babylon Sr HS @ East Hampton-Pierson-Bridgehampton-Ross HS
Round 1
138
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/05
L
F 8-2 4:41
M. Desousa
---
SECTION 11 D1 LEAGUE 4 QUALIFIER
Quarters (16 Man)
118
01/30
W
MD 14-6
M. Scarandino
Lindenhurst Sr HS
Lindenhurst Invitational
3rd Place Match
---
01/30
W
F 0-0 1:45
J. Mata
Riverhead Sr HS
Lindenhurst Invitational
Champ. Round 1
118
01/27
W
MD 10-2
L. Flanagan
Harborfields
Harborfields @ West Babylon Sr HS
Round 1
118
01/09
L
F 0-0 1:29
J. Tietjen
---
Lindenhurst Invitational
Semifinals
118
01/05
L
F 0-0 1:30
M. Desousa
---
Smithtown HS West @ West Babylon Sr HS
Round 1
118
12/29
W
F 6-0 2:33
J. Kwarta
East Meadow
2021 EAST MEADOW HOLIDAY INVITATIONAL
Medals - 5th Place
118
12/29
L
DEC 4-2
M. Basileo
Kellenberg
2021 EAST MEADOW HOLIDAY INVITATIONAL
Cons 1/2s
118
12/29
L
F 2-0 0:55
J. Pizzirusso
Bellmore-JFK
2021 EAST MEADOW HOLIDAY INVITATIONAL
Semis
118
12/29
W
F 4-0 1:34
J. Kwarta
East Meadow
2021 EAST MEADOW HOLIDAY INVITATIONAL
Quarters
118
12/20
W
DEC 11-9
E. Infante
Hauppauge
West Babylon Sr HS @ Hauppauge
Round 1
126
12/18
W
DEC 11-9
E. Infante
Hauppauge
West Babylon JV @ Hauppauge
Round 1
126
12/16
L
F 0-0 1:18
W. Gentzel
Bellport Sr HS
Bellport Sr HS @ West Babylon Sr HS
Round 1
118
12/04
L
F 0-0 3:21
N. Campanelli
Walt Whitman HS
Andrew Peers 2021-22
Quarters (16 Man)
118
12/04
W
F 0-0 1:30
N. Mudaro
sachem east
Andrew Peers 2021-22
Champ. Round 1 (16 Man)
118
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
F 3-0 1:33
J. Egan
Kings Park
2016 NYS State Championships
Quarters & 3rd WB (32 Man)
65
03/05
L
MD 10-0
M. Mangialino
North Shore RaZor Corp.
2016 NYS State Championships
Round 2 Champ & WB (32 Man)
65
03/05
W
DEC 5-1
E. Rowley
UFC
2016 NYS State Championships
Round 1 (32 Man)
65
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020