picture of 2018 The Dance Worlds

Completed · Apr 28-30, 2018

Welcome to the official live streaming home of The Dance Worlds. We'll have complete coverage of the competition including a live stream, performance order, results, routine videos, news, photos, and more!

Results


Jazz

-

Back to Top

2018 The Dance Worlds Results

Jazz Results


Senior Small Jazz


Semi-Finals

RANK
TEAM
1
Champion Legacy – Sr Jazz
2
The Vision Dance Center
3
Music City All Stars
4
Dance Mania
5
South Coast Freestyle – Sweet Dreams
6
Star Steppers – Star Steppers Dance
7
Goddesses Dance Team – Goddess
8
Energizers
9
5678! Dance Studio – Senior All Stars
10
NRG Studios (Australia) – NRG All Stars
11
Foursis Dance Academy – Dazzler Dance Team


Finals 

RANK
TEAM
1
Champion Legacy – Sr Jazz
2
The Vision Dance Center
3
Dance Mania
4
Music City All Stars
5
South Coast Freestyle – Sweet Dreams
6
Star Steppers
7
Goddesses Dance Team
8
Energizers
9
5678! Dance Studio – Senior All Stars
10
NRG Studios – NRG All Stars (Australia)





Senior Large Jazz

Semi-Finals

 

RANK
TEAM
1
Dancer's Edge Studtio - Senior Large Jazz
2
Dancin' Blue Bonnets
3
The Vision Dance Center
4
Dance Dynamics - Senior Large Jazz
5
Music City All Stars
6
Star Performance Centre - Senior Large Jazz


Finals

RANK
TEAM
1
Dancer’s Edge Studio – Senior Large Jazz
2
Dancin’ Blue Bonnets
3
Dance Dynamics – Senior Large Jazz
4
The Vision Dance Center
5
Music City All Stars
6
Star Performance Centre – Senior Large Jazz


Open Jazz

Semi-Finals

RANK
TEAM
1
Dancin’ Bluebonnets
2
Dance Dynamics – Open Jazz
3
The Vision Dance Center
4
Top Dance – TD&B All Stars (Mexico)
5
Ultimate Dance Center – Ultimate Rock Stars (Australia)
6
Centro Artistico Yesena Mendoza – Guess Who’s Back (Ecuador)
7
NRG Studios – NRG All Stars (Australia)
8
Brisbane School of Dance – Ultimate Uproar (Scotland)
9
Sharon Ann Academy of Cheer & Dance – SA Supreme (England)
10
Wuhan Sports University – Cheer V (China)
11
RSD Action – RSD Leading Ladies (Wales)
12
The Brand Dance Company (Mexico)
13
Team Russia – Neodance (Russia)
14
Nanjing Sport Institute (China)
15
FISAC (Italy)

Finals

RANK
TEAM
1
Dancin’ Bluebonnets
2
Dance Dynamics – Open Jazz
3
The Vision Dance Center
4
Top Dance - TD&B All Stars (Mexico)
5
Ultimate Dance Centre – Ultimate Rock Stars (Australia)
6
Centro Artistico Yesenea Mendoza – Guess Who’s Back (Ecuador)
7
Brisbane School of Dance – Ultimate Uproar (Scotland)
8
NRG Studios – NRG All Stars (Australia)
9
Sharon Ann Academy of Cheer & Dance – SA (England)
10
RSD Action – RSD Leading Ladies (Wales)


Nation's Cup Final Results

RANK
TEAM
1
Dancin’ Bluebonnets
2
Top Dance - TD&B All Stars (Mexico)
3
Ultimate Dance Centre – Ultimate Rock Stars (Australia)
4
Centro Artistico Yesenea Mendoza – Guess Who’s Back (Ecuador)
5
Brisbane School of Dance – Ultimate Uproar (Scotland)

 

Open Coed Jazz

Semi-Finals

RANK
TEAM
1
Dance Factory (Mexico)
2
Music City All-Stars
3
Strut Performing Arts
4
RS Studio All Star (Mexico)
5
Elite Dance Center - EDC Toros Dance (Chile)
6
Universidad Plitecnica Salesiana - Universidad Politecni
7
Dazzlers (Scotland)


Finals

RANK
TEAM
1
Dance Factory (Mexico)
2
Strut Performing Arts
3
Music City All Stars
4
RS Studio All Star (Mexico)
5
Elite Dance Center – EDC Toros Dance (Chile)
6
Universidad Politecnica Salesiana (Ecuador)
7
Dazzlers (Scotland)

Hip Hop

-

Back to Top

2018 The Dance Worlds Results

Hip Hop Results


Senior Small Hip Hop

Prelims 

RANKTEAM
1Pittsburgh Pride All Stars – Ambush
2Legendary Athletics – Senior Elite
3Pittsburgh Poison All Stars – Nyah
4Strut Performing Arts – Senior Hip Hop
4DSF (Japan) – DSF Brilliants Sr.
6Xtreme Dance
7Champion Legacy – Small Senior Hip Hop
8Dollhouse Dance Factory – Bad and Boujee
9Ultimate Allstars – Red Thunder
10Velocity Dance – Sirens
11Premier Athletics NKY – Swagger Cats
12Midwest Cheer Elite – Dark Angels
13Premier Athletics Clayton – Big Diprz
14Imperial Athletics – Stellar
15Memphis Pride Allstars – Black Ice
16Mission Boys & Girls Club – Southside Mob
17Tiffany’s Cheer and Dance Studio – Dance Champions
18Adrenaline Allstars – Joules
19Maryland Dance Energy – High Voltage
20Express All Stars Cheer & Dance Academy – Spirit Express - Kryptic




Semi-Finals

RANK
TEAM
1
Pittsburgh Pride All Stars – Ambush
2
Legendary Athletics - Senior Elite
3
Pittsburgh Poison All Stars - Nyah
4
Xtreme Dance
5
Strut Performing Arts - Senior Hip Hop
6
Dollhouse Dance Factory - Bad and Boujee
7
DSF (Japan) - DSF Brilliants Sr
8
Ultimate All Stars - Red Thunder
9
Imperial Athletics - Stellar
10
Champion Legacy - Small Senior Hip Hop



Finals

RANK
TEAM
1
Pittsburgh Pride All Stars – Ambush
2
Legendary Athletics – Senior Elite
3
Pittsburgh Poison All Stars – Nyah
4
Xtreme Dance
5
Strut Performing Arts – Senior Hip Hop
6
Dollhouse Dance Factory – Bad and Boujee
7
Ultimate Allstars – Red Thunder
8
DSF – DSF Brilliants Sr (Japan)
9
Imperial Athletics – Stellar
10
Champion Legacy – Small Senior Hip Hop


Senior Large Hip Hop

Semi-Finals

RANK
TEAM
1
Pittsburgh Pride All Stars - Coalition
2
Star Performance Centre – Senior Large All Girl Hip Hop
3
Dollhouse Dance Factory - Sirens
4
Champion Legacy – Large Hip Hop
5
Thunder Elite – Royal-T
6
Pittsburgh Poison All Stars – Black Widows

Finals

RANK
TEAM
1
Pittsburgh Pride All Stars – Coalition
2
Star Performance Centre – Senior Large All Girl
3
Dollhouse Dance Factory – Sirens
4
Champion Legacy – Large Hip Hop
5
Pittsburgh Poison All Stars – Black Widows
6
Thunder Elite – Royal-T


Senior Small Coed Hip Hop

Semi-Finals 

RANK
TEAM
1
Legendary Athletics – Senior Coed Elite
2
Golden Hawks (Japan) – Senior
3
Goddesses Dance Team – Goddesses
4
Jordan Johnson Productions
5
Velocity Dance – Swag
6
Midwest Cheer Elite Cleveland – Black Ice Krew
7
Power of Dance - Phoenix


Finals

RANK
TEAM
1
Golden Hawks – Senior (Japan)
2
Legendary Athletics – Senior Coed Elite
3
Goddesses Dance Team
4
Velocity Dance - Swag
5
Jordan Johnson Productions
6
Midwest Cheer Elite Cleveland – Black Ice Krew
7
Power of Dance - Phoenix


Senior Large Coed Hip Hop

Semi-Finals

RANK
TEAM
1
Star Performance Centre – Senior Large Coed Hip Hop
2
Imperial Athletics – MONARCH
3
Champion Legacy – Senior Large Coed Hip Hop
4
Power of Dance – Senior SAX
5
Pittsburgh Poison All Stars - Cyanide

Finals

RANK
TEAM
1
Star Performance Centre – Senior Large Coed Hip Hop
2
Imperial Athletics - Monarch
3
Champion Legacy – Senior Coed Hip Hop
4
Power of Dance – Senior SAX
5
Pittsburgh Poison All Stars - Cyanide

Open Hip Hop

Semi-Finals

RANK
TEAM
1
Team Pilipinas Philippines (Philippines)
2
UIS (Japan)
3
Angels Dance Academy – Dominion (England)
4
Dancers Edge – DE 3 (Australia)
5
Legendary Athletics – Open Hip Hop
6
Dollhouse Dance Factory – Evil Queen
7
Adrenaline Allstars – ONYX
8
Haileybury Alumni – Imperial (Australia)
9
Oblivion All Stars – Storm (England)
10
Universidad de Los Andres – UAndes Dance Team (Chile)
11
Ecole de danse Dan zaa – No Rules (Canada)
12
LA Dance and Cheer (Scotland)
13
Bad Girls Club Dance Crew – Plastics Dance (Australia)


Finals

RANK
TEAM
1
Team Philipinas (Philippines)
2
UIS (Japan)
3
Angels Dance Academy – Dominion (England)
4
Dancer’s Edge – DE 3 (Australia)
5
Dollhouse Dance Factory – Evil Queen
6
Legendary Athletics – Open Hip Hop
7
Adrenaline Allstars (Onyx)
8
Haileybury Alumni – Imperial (Australia)
9
Oblivion All Stars – Storm (England)
10
Ecole de danse Dan zaa – No Rules (Canada)


Nation's Cup Final Results 

RANK
TEAM
1
Team Philipinas (Philippines)
2
UIS (Japan)
3
Angels Dance Academy – Dominion (England)
4
Dancer’s Edge – DE 3 (Australia)
5
Dollhouse Dance Factory – Evil Queen


Open Coed Hip Hop

Semi-Finals

RANK
TEAM
1
World Wings (Japan
2
Midrash Dance Center (Mexico)
3
Gold Star – Team X
4
Next Level Dance Co – Supremacy
5
Top Gun All Stars – Int Open Coed Hip Hop
6
Elite Dance Center – EDC Black Bulls (Chile)
7
Angels Dance Academy – Dark Angels (England)
8
Toxic Cheer & Dance – Envy (Australia)
9
Sky Dance (Chile)
10
Leshan Normal University – Team Fly (China)
11
Hyfidelity Dance Design – Supreme Krew (Australia)
12
Oblivion All Stars – Colossus (England)
13
Peppermint Dance Company – ACE (Australia)
14
Estilo Urbano (Colombia)
15
Rokkaz (Germany)
16
Academia de baile – Seven Dancers (Mexico)
17
Network Dance – Crew (Colombia)
18
Dance24seven –Kryptic (New Zealand)
19
Universidad Politecnica Salesiana (Ecuador)
20
Nanjing Sport Institute (China)
21
Team Casas Distritales de Cultura (Colombia)
22
FISAC (Italy)
23
CUAM Mexico (Mexico)
24
Dance Studio Enrique Vargas – Dance Studio E (Ecuador)


Finals 

RANK
TEAM
1
World Wings (Japan)
2
Midrash Dance Center (Mexico)
3
Gold Star – Team X
4
Elite Dance Center – EDC Black Bulls (Chile)
5
Next Level Dance Co – Supremacy
6
Top Gun All Stars – Int Open Coed Hip Hop
7
Toxic Cheer & Dance (Australia)
8
Angels Dance Academy – Dark Angels (England)
9
Sky Dance (Chile)
10
Leshan Normal University – Team Fly (China)


Nations Cup

RANKTEAM
1World Wings (Japan)
2Midrash Dance Center (Mexico)
3Gold Star – Team X 
4Elite Dance Center – EDC Black Bulls (Chile)
5Toxic Cheer & Dance (Australia)

Open Male Hip Hop

Semi-Finals

              
RANKTEAM
1Pittsburgh Poision All Stars - King Cobras
2Adrenaline Allstars - RUSH CREW
3Velocity Dance - Werewolves
4Elite Legends of Ohio - The Veterans




Finals 

RANK
TEAM
1
Pittsburgh Poison All Stars – King Cobras
2
Velocity Dance - Werewolves
3
Elite Legends of Ohio – The Veterans
4
Adrenaline Allstars – Rush Crew

Pom

-

Back to Top

2018 The Dance Worlds Results

Pom Results


Senior Small Pom

 Prelims

RANK
TEAM
1
Cheers Factory – Inspire (Japan)
2
Dance Mania
3
Strut Performing Arts – Senior Pom
4
Energizers
5
Foursis Dance Academy – Dazzler Dance Team
6
South Coast Freestyle – Disco
7
Peak Athletics – Sabers
8
5678! Dance Studio – Senior All Stars
9
Xtreme Dance
10
Power of Dance – Phoenix
11
Star Performance Centre – Senior Small Pom

Finals

RANK
TEAM
1
Cheers Factory – Inspire (Japan)
2
Dance Mania
3
Energizers
4
Strut Performing Arts – Senior Pom
5
South Coast Freestyle – Dazzler Dance Team
6
Foursis Dance Academy – Dazzler Dance Team
7
5678! Dance Studio – Senior All Stars
8
Peak Athletics – Sabers
9
Xtreme Dance
10
Star Performance Centre – Senior Small Pom


Senior Large Pom

Semi-Finals

RANK
TEAM
1
Champion Legacy – Large Senior Pom
2
Silver Wings Aile – Wing Dance Production (Japan)
3
Star Performance Centre – Senior Large Pom
3
Starz Dance Academy – Starz Elite
5
Power of Dance – Polaris
6
South Coast Freestyle – Jock Jam
7
Dancer’s Edge – Senior Large Pom


Finals

RANK
TEAM
1
Champion Legacy – Large Senior Pom
2
Star Performance Centre – Senior Large Pom
3
Silver Wings Aile – Wing Dance Promotion (Japan)
4
Starz Dance Academy – Starz Elite
5
South Coast Freestyle – Jock Jam
6
Power of Dance – Polaris
7
Dancer’s Edge Studio – Senior Large Pom


Open Pom

Semi-Finals

RANK
TEAM
1
Energizers
2
Wing Dance Promotion - Silver Wings (Japan)
3
Golden Hawks (Japan)
4
Top Dance - TD&B All Stars (Mexico)
5
Starz Dance Academy - Starz Elite
6
Gold Star Cheer and Dance Ltd - Gold Star Galaxy (Scotland)
7
Planets Dance Company - Planets West (Japan)
8
Chongqing No. 29 Middle School - Sparkle (China)
9
RSD Action - RSD Leading Ladies (Wales)
10
JC Cheer and Dance Academy - JC Glitter White (Scotland)
11
Phoenix Flames - Elite (Scotland)
12
Melbourne University Cheer and Dance - Heat (Australia)
13
Hawks Cheer and Dance - Intensity Diamonds (England)
14
Golden Dance Academy - Golden Girls (Colombia)
15
Team Russia - Neo Dance (Russia)
16
Starlets Cheerleading - Stealth (Australia)
17
**Eurodancers (Switzerland)
17
*Beijing Youth Politics College - Team Flower (China)
19
19.*Synergy (Mexico)
19
19.*CUAM Morelos (Mexico)
21
Sirens Danceteam - Sirens Senior Elite (Norway)
22
A-styl Dragons - Junior Dragons (Czech Republic)
23
Gubkin Russian State University - Barrel (Russia)
24
Silver Stars Cheerleader (Germany)
25
Normal Superior (Colombia)
26
MK Diamonds (The Netherlands)
27
FISAC (Italy)
28
Brasilia Xtreme (Brazil)


Finals

 
RANKTEAM
1Energizers
2Wing Dance Promotion Silver Wings (Japan)
3Golden Hawks (Japan)
4Gold Star Cheer and Dance Ltd – Gold Star Galaxy (Scotland)
5Starz Dance Academy – Starz Elite
6Planets Dance Company – Planets West (Japan)
7JC Cheer and Dance Academy – JC Glitter White (Scotland)
8Top Dance – TD&B All Stars (Mexico) 
9Phoenix Flames – Elite
9Melbourne University Cheer and Dance – Heat (Australia)




Open Coed Pom

Semi-Finals 

RANK
TEAM
1
Dance Factory (Mexico)
2
Energizers
3
Strut Performing Arts - Open Coed Pom
4
RS Studio All Star - RS Studio (Mexico)
5
Velocity Dance - WOOP
6
Wuhan Sports University - Cheer V (China)
7
Chinese Taipei (Chinese Taipei)
8
Abejas Salamanca (Mexico)


Finals

RANK
TEAM
1
Dance Factory (Mexico)
2
Energizers
3
Strut Performing Arts – Open Coed Pom
4
RS Studio All Star (Mexico)
5
Velocity Dance – WOOP
6
Wuhan Sports University – Cheer V (China)
7
Abejas Salamanca (Mexico)

Contemporary/Lyrical

-

Back to Top

2018 The Dance Worlds Results

Contemporary/Lyrical Results


Senior Contemporary/Lyrical

Semi-Finals

RANK
TEAM
1
Dancer’s Edge Studio – Senior Small Contemporary
2
The Vision Dance Center
3
Dancin’ Bluebonnets – Senior
4
Champion Legacy – Senior Contemporary/Lyrical
5
Star Steppers – Dance
6
Dance Dynamics – Senior Contemporary/Lyrical
7
Powerworx Dance – Senior Lyrical
8
5678! Dance Studio – Senior All Stars
9
Music City All Stars
10
Starz Dance Academy – Starz Elite
11
Foursis Dance Academy – Dazzler Dance Team
12
Dance Etc – Senior Elite
13
Brookfield Center for the Arts
14
KLD All Stars – Platinum Ice (Australia)


Finals

RANK
TEAM
1
Dancer’s Edge Studio – Senior Small
2
The Vision Dance Center
3
Dancin’ Bluebonnets
4
Dance Dynamics – Senior Contemporary
4
Champion Legacy – Senior Contemporary
6
Star Steppers
7
Powerworx Dance – Senior Lyrical
8
5678! Dance Studio – Senior All Stars
9
Music City All Stars
10
Brookfield Center for the Arts


Open Contemporary/Lyrical

Semi-Finals

 
1Dance Dynamics – Open Contemporary/Lyrical
2The Vision Dance Center
3Dancin’ BlueBonnets - Open
4DSF (Japan) – DSF Brilliants
5Ultimate Dance Centre (Australia) – Ultimate Rock Stars
6Centro Artistico Yesenea Mendoza - For My Help (Ecuador)
7Rockstar Cheer (Scotland) – Rockstar
8Endurance Elite (Australia) – Strength
9RSD Action (Wales) – RSD Leading Ladies
10WE Fitness Groningen (The Netherlands) – Phoenix Flames Danceteam (The Netherlands)




Finals

RANK
TEAM
1
The Vision Dance Center
2
Dance Dynamics – Open Contemporary/Lyrical
3
Dancin’ Bluebonnets
4
DSF – DSF Brilliants (Japan)
5
Ultimate Dance Centre – Ultimate Rock Stars (Australia)
6
Centro Artistico Yesenea Mendoza – For my H (Ecuador)
7
Rockstar Cheer (Scotland)
8
RSD Action – RSD Leading Ladies (Wales)
9
Endurance Elite – Strength (Australia)
10
WE Fitness Groningen – Phoenix Flame (The Netherlands)

Junior

-

Back to Top

2018 The Dance Worlds Results

Junior Results


Junior Dance

Semi-Finals

RANK
TEAM
1
Jexer Fitness Club Omiya (Japan) - Zingys
2
Dancer’s Edge Studio
3
Studio 22 All Stars
4
Golden Hawks (Japan) – Golden Hawks Jr
5
The Vision Dance Center
6
Kawai Dance Agency (Japan) – Little Berries
7
Ultimate Dance Centre (Australia) – Glitter Stars
8
Rokkaz (Germany) – Jr Rokkaz
9
Academia de baile (Mexico) – Seven Dancers
10
LA Dance and Cheer (Scotland)
11
Evolution of Dance (Australia) – Junior Elite
12
Dance24seven (New Zealand) - Rubik
13
CEAM (Mexico) - Mexico
14
Uniques Dance (Colombia) – Uniques Academy
15
Chongqing No 29 Middle School (China) - Sparkle
16
CEAM Morelos - Mexico
17
Team Ukraine - Grace
18
Yo Dance (Ecuador) – Team A


Finals 

RANKTEAM
1Jexer Fitness Club Omiya – Zingys (Japan)
2Dancer’s Edge Studio – Junior Jazz
3The Vision Dance Center
4Studio 22 – Jr All Stars
5Golden Hawks – Golden Hawks Jr. (Japan)
6Kawai Dance Agency – Little Berries (Japan)
7Rokkaz – Junior Rokkaz (Germany)
8Ultimate Dance Centre – Glitter Stars (Australia)
8Academia de baile – Seven Dancers (Mexico)
10LA Dance and Cheer (Scotland)