2019 The Dance Worlds
Apr 27-29
Orlando, FL
Show Results

2019 The Dance Worlds Results

*Click the division to view the results that you are looking for.

Open Contemporary/Lyrical Results


For full division scores and averages, click here.

Open Contemporary / Lyrical Final Results




RANK
TEAM




1
The Vision Dance Center - Open Allstars

2
Dance Dynamics - Open Lyrical

3
Dance Mania - Open Contemporary

4
Mt Eden Ballet Academy - (New Zealand)

5
Sharon Ann Academy of Cheer & Dance - SA Supreme (England)

6
Mathis Dance Studio - Diamonds (Australia)

7
Attitude Dance & Cheer - Attitude #AEP (Australia)

8
Ultimate Dance Centre - Ultimate Rock Stars (Australia)

9
Centro Artistico Yesenea Mendoza - This is Me (Ecuador)

10
Star Spirit - Zero Gravity (England)

11
Angels Dance Academy - ADA Virtues (England)

12
Atico Ballet & Danza - Never Enough (Ecuador)

13
CFU Ukraine - (Ukraine)

14
RSD - Leading Ladies (Wales)

15
Golden Girls - (Colombia)

16
Dance and Cheer Academy - DCA Platinum (Scotland)



For full division scores and averages, click here.


Open Cont / Lyrical Semi-Final Results




RANK
TEAMADVANCED




1
The Vision Dance Center - Open Allstars
Advanced to Finals
2
Dance Dynamics - Open Lyrical
Advanced to Finals
3
Dance Mania - Open Contemporary
Advanced to Finals
4
Brookfield Center for the Arts - BCA Senior All Stars

5
Sharon Ann Academy of Cheer & Dance - SA Supreme (England)
Advanced to Finals
6
Mt Eden Ballet Academy - (New Zealand)
Advanced to Finals
7
Mathis Dance Studio - Diamonds (Australia)
Advanced to Finals
8
Attitude Dance & Cheer - Attitude #AEP (Australia)
Advanced to Finals
9
Ultimate Dance Centre - Ultimate Rock Stars (Australia)
Advanced to Finals
10
The Knockout All-Stars - TKO Royalty

11
Atico Ballet & Danza - Never Enough (Ecuador)
Advanced to Finals
12
Star Spirit - Zero Gravity (England)
Advanced to Finals
13
Dance Etc Inc - Elite Open

14
Angels Dance Academy - ADA Virtues (England)
Advanced to Finals
15
Centro Artistico Yesenea Mendoza - This is Me (Ecuador)
Advanced to Finals
16
Sunshine Coast Sharks - Sharks Elite Emeralds (Australia)

17
The Architects Dance Company - Destiny (England)

18
Intensity Cheer & Dance - Explosion (England)

19
CFU Ukraine - (Ukraine)
Advanced to Finals
20
Toxic Cheer & Dance - Victory (Australia)

21
RSD - Leading Ladies (Wales)
Advanced to Finals
22
Peppermint Dance Company - Renaissance (Australia)

23
Dance and Cheer Academy - DCA Platinum (Scotland)
Advanced to Finals
24
Golden Girls - (Colombia)
Advanced to Finals
25
Dynasty Dance Centre - Royal Elite